|
| Oton (sala)rakas |
Lenni laiduntaa hiukan mustasukkaisen ponin kanssa eikä Otto ole päässyt toiveistaan huolimatta tekemään kunnolla tuttavuutta, mutta eilen tarjoutui ainutlaatuinen tilaisuus. Laitoimme Oton hetkeksi pienempään tarhaan yksin, toiveena oli että Otto malttaisi nukkua hetken sillä laidunelämä ja uusi lauma ovat väsyttäneet ponia melkoisesti.
Tässä tarhassa Lenni oli melkein kosketusetäisyydellä! Minun läsnäollessani pojat vaihtoivat varovaisia katseita; ensin toisiinsa ja sitten Mikkiin, joka laidunsi kauempana. Kuin varmistaen ettei heidän tulevaa suhdetta huomattaisi liian aikaisin. Saas nähdä mitä tästä vielä kehkeytyy!

Hei onnea uuteen kotiin! Kaikki hyvin?
VastaaPoistaKiitos!
VastaaPoistaKaikki on oikein hyvin, tämä oli kyllä ainoa oikea ratkaisu meille! Kova ikävä on Penaa toki, mutta juuri eilen illalla mietin kuinka paljon levollisempi oma mieli on nyt ja kuinka ihanaa on huomata kuinka Otto nauttii olostaan. Itsellänikin on aina hyvä mieli mennä tallille, se on aika tärkeätä :)
Ihanat ponikamut <3 Minulta on mennyt jotenkin nyt ohi koko juttu, missä Pena on?
VastaaPoistaEn ole paljon täällä julkisesti asiasta kirjoitellut, mutta ehkä vanhoista teksteistä on saattanut huomata etten ole ollut kovin tyytyväinen tallitilanteeseen. Uusia mahdollisuuksia on tullut mietittyä jo jonkin aikaa ja lopulta kiva vaihtoehto selkeytyi. Kirjoitan tästä vielä enemmän, kun kaikki on oikeasti varmaa! Muutama viikko sitten tilanne kärjistyi vanhalla tallilla siihen pisteeseen, että en nähnyt muuta vaihtoehtoa kuin viedä Otto pois. Mies on melko itsenäisesti hoitanut Penan hoidon ja liikutuksen, eikä häntä häirinnyt tallin ilmapiiri yhtä paljon, joten muutimme Oton pois. Nyt minä saan käydä mukavalla pienemmällä tallilla :)
PoistaOk. Tiedän miltä nuo talliongelmat tuntuu, menee into koko tallilla käymiseen. Kiva kuulla että asiat kuitenkin järjestyivät teilläkin parhain päin :)
VastaaPoistaNiinpä! Täytyy kyllä sanoa, että olen juuri nyt iloinen :)
Poista