Sain vihdoin postissa kaksi satulaa testiin, toinen Kieffer ja toinen Barnsbyn Kanter plus. Kiefferin satulaa katsoin jo pakettia avatessani, ettei taida olla kyllä sopiva eikä se sitten ollutkaan. Mutta ei kuitenkaan niin epäsopiva, kuin olin etukäteen ajatellut. En silti kokeillut satulaa ratsain, sillä se olisi ollut turhaa.
Torstaina pidin Masalla vapaata ja hieroin ponia pitkästä aikaa. Hieronta on enemmän sellaista sivelyä, josta Masa tuntuu tykkäävän ja samalla minä pystyn katsomaan lihakset yms. läpi hiukan normaalia tarkemmin. Lihaksisto vaikutti ihan hyvältä, ei selkeitä kireyksiä oikein missään. Ainoastaan lapojen ja kaulan alueelta Masa ei halunnut minun käyttävän yhtään voimaa, joten jotain jumia taitaa siellä olla. Harmikseni huomasin, että karva oli hiukan kulunut ojentajan/lavan etuosan kohdalta. Juuri se kohta taitaa olla syynä viimeaikaisiin ongelmiin, kun satula on painanut lapoja alaosasta enemmän. Etujalkojen venyttelystä Masa tykkäsi kovin ja tuntui, että jo heti tänään lapojen liike oli avoimempaa. Pitäisi vaan useammin muistaa venytellä!
Eilen ja tänään testasin Barnsbya, joka tuntui istuvan kivasti. Eilen menin ihan lyhyesti ilman jalustimia ja tänään pyysin tyttöä ottamaan videolle menoa jalustimien kanssa. Totesin, että ehkä satulasta saa helpoimmin tietoa, kun katsoo ihan itse videolta eikä koita kysellä teiniltä liian vaikeita kysymyksiä :) Video kertoi sen mitä en huomannut selästä eli satula nousee takaa keventäessä sekä laukassa. Muuten se pysyi hyvin paikoillaan ja antoi lavoille tilaa liikkua hyvin. Satula oli myös oikein kiva istua (vaikkakin aika syvä ja siksi alkuun oudon tuntuinen) ja siivekkeet olivat sopivat minulle.
Kokeilen vielä Barnsbyä uudelleen, mutta ei taida siitä olla meille satulaksi. Olisihan se ehkä ollutkin liian helppoa, että kuvien perusteella postitettu satula olisi ollut täydellinen. Mutta olen kyllä silti positiivisesti yllättynyt kuinka sopiva tuo oli!
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti