lauantai 21. joulukuuta 2013

Sulkujen harjoittelua

Huh, olipas vaikea valmennus! Meillä on tosiaan ollut viime ajat aika helppoa vääntöä, mutta tänään laitettiin meidät kummatkin hommiin. Inka pisti meidät tekemään sulkutaivutuksia! Mehän ei olla niitä ainakaan tietoisesti aiemmin edes mietitty, joten haastavaa oli. Eikä me kunnolla onnistuttu, mutta toisaalta on erittäin hyvä hetkellisesti koittaa rikkoa rajoja, jotta ei jää junnaamaan paikoilleen. Itsekseen sitä menee aikalailla vaan niitä mukavia juttuja...

Teimme alkuun käynnissä noin kymmenen metrin voltin, josta jatkettiin sulkutaivutuksessa hetken aikaa, siirryttiin raviin ja tehtiin voltti. Ravivoltin jälkeen ratsastettiin kunnolla eteen ja sen jälkeen takaisin käyntiin. Kun sulku alkoi sujua edes joten kuten käynnissä, tehtiin sitä vielä ravissa. Jo käynnissä tekeminen oli Masalle erittäin haastavaa, tai vaihtoehtoisesti se oli minulle haastavaa ja siksi Masalle vaikeata. Ravissa ei homma tuntunut ainakaan helpommalta :) Mutta olen silti tyytyväinen siihen mihin pystyimme, tästä on hyvä jatkaa harjoittelua!

Tänään kävimme kevyesti kävelemässä pellolla ja huomasin, että Masa oli lihaksiltoon aika jumissa eilisestä. Tuli kuitenkin mielellään hommiin ja vaikutti reippaalta, ja eiköhän pieni kävelylenkki tehnyt vain hyvää.

Muuten meidän viime aikoihin on kuulunut aika perusjumppailua ja kevyttä tekemistä. Masa on ollut pidemmän vapaan ajan jäljiltä hiukan jäykkä, luulisin, ettei kylmät säät ole tehneet ainakaan hyvää. Ponit yleensä vain seisovat paikoillaan tarhassa ja meneekin usein aika monta käyntikierrosta, ennen kuin Masa alkaa tuntua edes hiukan normaalilta. Nyt ei olla edes päästy pitkiin aikoihin kunnolla maastoon, kun kelit ovat olleet haasteelliset. Olispas kesä ja lämmin!

Tässä muutama tänään napsittu kuva:

Mitäs me komeet!
Välillä kuulollakin
Täh, meinaaksä vielä ottaa kuvia??!
Otto nautiskelee
Rakas Pentti!

7 kommenttia:

  1. Ihana toi eka kuva, näytät niin onnelliselta! Hyvää joulua teille :)

    VastaaPoista
  2. Tuo on hyvä harjoitus, mutta hevosellehan se on oikeasti raskas, koska sulkutaivutus vaatii jo jonkunasteista kokoamista ja sitä, että hevo kantaa itsensä.

    Me ollaan tehty samaa harjoitusta, eli kulmasta pitkälle sivulle avotaivutuksessa, voltti ja voltin jälkeen uraa pitkin sulkutaivutuksena. Tintille riittää kolme-neljä askelta sitä sulkua, kunhan se tulee sen hyvässä tahdissa. :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kyllä huomasi, että on vaikea harjoitus. Vasta tänään Masa tuntui ratsastaessa "normaalilta" eli ei-jumiselta. Uskon kuitenkin, että tuo teki meille vaan hyvää! Meillä tahti oli vielä hakusessa, mutta pienestäkin yrityksestä kehuttiin kovasti :) Pitää ottaa näitä treeniin lyhyissä pätkissä uudelleenkin, sillä näillä saa varmasti lihaksiston kehittymään. Täytyy kokeilla myös tuota teidän treeniä!

      Poista
  3. Ihanaa ja rauhallista joulua sinulle ja koko teidän perheelle, hepsut mukaanlukien! :) <3

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Joulu oli kyllä rauhallinen ja rentouttava. Teki hyvää vain olla muutama päivä, hepoillakin oli vapaata enemmän :)
      Nyt onkin jo minun vuoroni toivotella hyvää uutta vuotta!

      Poista