perjantai 13. syyskuuta 2013

Ihana syksy

Pojat rokotettiin tiistaina ja ovat saaneet nauttia lomapäivistä sen jälkeen. Otto on perinteisesti nostanut pienen lämmön rokotuksen jälkeen ja vaikutti eilenkin aavistuksen vaisulta, joten annoimme poikien ottaa rennosti ja levätä. Pieni tauko tekee uskoakseni muutenkin hyvää, sillä Oton jumituksen ja Masan valmennusten lisäksi hepat ovat nyt olleet säännöstellyllä heinällä ja siksi hiukan nälkäisen oloisia koko ajan ennen kuin tottuvat uusiin määriin.

Tänään kävimme kävelemässä sänkkärillä ja kumpikin vaikutti oikein tyytyväiseltä. Muutaman kierroksen jälkeen käynnin tahti rentoutui ja pojat alkoivat päristellä tyytyväisinä. Se riitti meille, joten suuntasimme talliin laittamaan pojat kuntoon. Masa on ollut alkuviikon ukkoskuuron jälkeen ilman loimea eikä onneksi ole reagoinut ötököihin pahasti. Jonkin verran paukamia on, mutta poni ei hinkannut itseään ollenkaan karsinassa. Halailin ja rapsuttelin Ottoakin oikein urakalla ja poni vaikutti tyytyväiseltä. Otto on luonnostaan sellainen suulla hamuilija, mutta nyt seisoi paikoillaan alahuuli roikkuen. Taisi olla halipula :)

Masa hyödynsi kuvaushetken ;)
Huomenna tarkoituksena on mennä hiukan reippaammin sänkkärillä ja avata paikkoja. Nyt on pakko nauttia tästä ihanasta lämpimästä ja kuivasta syksystä. Kerrankin meillä on kunnon sänkkäripelto millä mennä!

Rokotuksen yhteydessä juttelin eläinlääkärin kanssa hevosten mittauksesta ja vinkistä soitin Hevosjalostusliittoon. Sieltä onkin tulossa virallinen mittaaja tälle alueelle kierrokselle ensi torstaina, joten myös Masa mitataan silloin! Hiukan jänskättää kuinka käy, mutta sittenpähän tiedetään eikä tarvitse arvuutella enää. Kengittäjäkin ehtii käydä ennen sitä :)

1 kommentti: