torstai 22. marraskuuta 2012

Otto-poni

Joku epäili, että olen hylännyt Oton kokonaan, joten ajattelin, että nyt on aika päivittää hiukan myös Penan ja Oton kuulumisiakin, kun viime aikoina olen keskittynyt enemmän tuohon Masaan :)

Pusupena
Penalla kuuluu oikein hyvää. Hän on edelleen täysin miehen ratsuna ja kotiutunut valtavan hyvin uuteen talliin. En muista, että olisin nähnyt koskaan Penan nukkuvan yhtä sikeästi entisessä paikassa tarhassa kuin täällä nykyisessä. Hän on myös kerännyt positiivisella tavalla massaa ja on selkeästi virkeämpi kuin aiemmin. Hierojankin mukaan lihaskunto on hienolla mallilla.


Otolle kuuluu myös hyvää. Minä en ole Otolla ratsastanut aikoihin, sillä liikutuksesta on huolehtinut tyttö sekä muutaman kerran kaksi aikuista kaveriani, jotka eivät enää ole käyneet ohjatuilla tunneilla, mutta eivät ole vielä halunneet ryhtyä hevosenomistajiksi. Kerran viikossa Otolla käy valmennuksessa ratsastamassa myös yhdeksänvuotias tyttö ja vaikka Otto on yleensä lievästi sanottuna reipas, on tyttö aina innoissaan tulossa seuraavan viikon tunnille. Tästä tytöstä saattaa tulla vaikka mitä, niin innokkaasti ja reippaasti hän hoitaa Ottoa ja ratsastaa :)

Otto viime syksynä
Koska kesällä Oton viikko-ohjelmaan kuului melko paljon liikkumista, valmennuksia ja hyppäämistä, on hän nyt saanut lomailla enemmän. Olemme käyneet kerran viikossa maastolenkillä ponien kanssa ja muuten tyttö on humputellut rennosti ja kevyesti. Otolla on selkeästi enemmän virtaa kuin aiemmin, mutta ainoastaan positiivisella tavalla. Nykyään saattaa tulla jopa ilopukkeja laukkailun alussa :)

Koska minä olen ratsastanut pelkästään Masalla ja tyttöä ei kiinnosta kouluratsastus, tuntuu Otto nyt nauttivan olostaan erityisen paljon. Hän ei ole rakenteensa puolesta mikään kouluratsu eikä oikein tunnu nauttivan sen tyyppisestä hienosäädöstä, joten minusta tuntuu, että tämä on meidän perheelle (myös niille kaviokkaille) ollut se paras vaihtoehto. Jokainen saa tehdä sitä mistä tykkää eniten!

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti